Her er filmene som er nominert til årets Kortfilmfestivalen

kino

Endelig er den her: lista over filmene som skal konkurrere om Gullstolen for kortfilm, kortdokumentar og musikkvideo på årets utgave av Kortfilmfestivalen.

De siste ukene har våre forhåndsjuryer lagt ned en formidabel innsats for å ferdigstille konkurranseprogrammer til årets utgave av Kortfilmfestivalen. I alt har de sett 277 timer med kortfilm, og nå er endelig nominasjonene klare. Fra over 1000 innsendte filmer er det valgt ut 44 norske kortfilmer, 9 norske kortdokumentarer, 26 musikkvideoer, og 52 internasjonale kortfilmer.

– Vi er utrolig stolte og glade over å kunne presentere årets konkurranseprogrammer, sier daglig leder Anita Svingen.

– Det betyr ekstra mye i den krevende perioden vi er inne i nå, hvor filmskapere sårt trenger steder å vise fram arbeidet sitt til publikum. Det er også betryggende å se at antall påmeldte til programmet er noenlunde stabilt, til tross for korona-pandemien. Til dels har pandemien også satt spor i selve filmene, og det ser vi fram til å utforske videre sammen med publikum i Grimstad og rundt om i Norge i juni, sier Anita Svingen.

De nominerte til Beste kortfilm:

2002 (Year Of the Horse) – Matias Rygh og Mathias Nordli Eriksen
8007 Marina Apartment – Thor Brenne
Amatøren – Henry K. Norvalls
APART – Silas K. Henriksen og Cecilie Semec
Avstand – Erlend Bjelland
Baby Fingers – Adrian Dalen
Barna – Liss-Anett Steinskog
Bunad – Ingrid Stenersen
Customs – Armita Keyani
Det jeg ønsker du hadde sagt til meg, som du aldri kommer til å si – Lilja Ingolfsdottir Døgnfluer – Johannes V. Wiig
Eksponert – Anne F. Bjerke
Ensom cowgirl – Gina Kippenbroeck
Er du klar? – Minni Katina Mertens og Ida-Maria Bæk
Farsen – Anja Petkovic Karlsen og Vanja Maria Kern Vestenfor
Film Found – Claudia Munksgaard-Palmqvist
Hodeløs igjen – Maria Sundby
Hold meg – Tommy Naess
Honningeter – Sondre Masvie
Hvorfor er du svart? – Julie Skaufel
Hytteforbud – Finn Walther
Isbjørn Obstfelder – Halvard Harboe
Karlsens i karantene – Tove Undheim
Koftepolitiet – Egil Pedersen
Mamma – Aslak Danbolt
Melk meg – Jørgen Jensås Sivertsen
Motvind – Jon Vatne
Narsissus – Halvard Harboe
Norsk Couscous – Mohamed Chakiri
Om litt – Sylvia Le Fanu
Play Schengen – Gunhild Enger
Sand – Irasj Asanti
Sofia, en sommer – Eivind Landsvik
Stikk – Tobias Klemeyer Smith
Sånn egentlig – Rikke Gregersen
Tape – Mirjam Thorkelsdottir
The Caretaker – Emil Engesnes Bråthen
The Wonders beneath the Sea – Ellen Ugelstad
Transaksjoner – Ivar Aase
Ungene – Ina Lerner Grevstad
Veggdyr – Marlene Lyngstad
Vi er ikke her – Kasper Quintanilla
Villhester – Simon Tillaas
Voguing with Beethoven – Emilie Norenberg

Les også:  VIDEO: Cat Power slipper låta "Bad Religion"

De nominerte til Beste korte dokumentar:

Enhver har rett til – Thomas Østbye – Norge
Fetter Helge – Frida E. Michaelsen – Norge
Fortellinger fra dusjen – Teresia Fant – Norge
Fuckings adoptert – Nora Nivedita Tvedt – Norge
Glitre som gull, smelte som snø – Teresia Fant og Anni Tiainen – Norge
Hijack139 – Joachim Berg og Sondre Johre – Norge
Lykkejegerne – Runar Sørheim – Norge
Made in Skene – Jonathan Lomar – Norge
Masks and Men – Pawel Lozinski – Polen
Merak – Dzhovani Gospodinov – Luxemburg
My Uncle Tudor – Olga Lucovnicova – Moldova/Belgia
Maalbeek – Ismaël Joffroy Chandoutis – Frankrike
No Body – Rares Hantiu og Bahar Shoghi – Romania
Not Until Now – Clara Bodén – Sverige
Son of Sodom – Theo Montoya – Colombia
Stolen Fish – Gosia Juszczak – UK
The Ballet of Service – Marlies Smeenge – Nederland
The communion of my cousin Andrea – Brandán Cerviño Abeledo – Spania
The Doll – Elahe Esmaili – Iran
Vi er her – Anna Elise Martensen – Norge
You Are Always 20 – Christer Wahlberg – Sverige

Les også:  VIDEO: Arca ute med låta "Born Yesterday"

De nominerte for Beste Musikkvideo:

Adult Wasteland – Aleksander Johan Andreassen
Ane Brun – Crumbs – Stian Andersen
beefs, bad blood and burning vendettas – Samuel Feste Midteide
Boy Pablo – Hey Girl – Eivind Landsvik
Boy Pablo – Honey – Eivind Landsvik
Creator – Tanmay Chowhdary
Death by Unga Bunga – Not like the others – Andreas Emil Lund
Emelie Hollow / Ruben – Break It Right (Fast Motion Trilogy part 3) – Kenneth Karlstad
FLTY BRGR GRL – Slowdance – Sofie Søndervik Sæther
Horses – Lisa Enes
HRVY x Seeb x Goodboys – Unfamiliar – Johannes Apelseth, Thomas Andal, Jonas Selim, Thomas Stenerud, Øivind Bolstad
I stedet for punktum et hjerta – Odin Staveland
Lokoy – relay (with Nils Bech) – Sebastian Kåss
Margrete – Charizard – Frøydis Fosslie Moe
MATATA – Ruracio – Daniel Anda
Mugisho & Willy – Live – Kristoffer Nylund Grindheim
Pom Poko – Like a Lady – Marin Håskjold
Ruben – Mama Don´t Know – Sigurd Fossen
Ruben – Running – Sigurd Fossen
SkarWorX – Wisdom – Kim Berg, Frank Aron Gårdsø
Solitude – Markus Gjengaar
Sondre Justad – Sorry – Eirik Svensson, Julian Vargas
Synne Sanden – Skeleton – Simon Matthew Valentine, Synne Sanden
TIX – Tusen Tårer – Thomas Andal, Jonas Selim, Johannes Apelseth, Thomas Stenerud, Øivind Bolstad
Vicki – #YouToo – Andy Pett
We’re being couped – Andrea Vik

De nominerte for Beste Internasjonale kortfilm:

193 Octillion – Anya Tsyrlina – Sveits
A Guide To Dining Out In Nairobi – Hugh Mitton – UK/Kenya
Bad Omen – Salar Pashtoonyar – Canada
Bambirak – Zamarin Wahdat – Tyskland
Benztown – Gottfried Mentor – Tyskland
Black On Gray – Pouria Siminpour – Iran
Cause of Death – Jyoti Mistry – Sør Afrika/Østerrike
Dustin – Naila Guiguet – Frankrike
Gold is Eating People – Su Xia – Kina
Happy Valley – Simon Lui – Hongkong
Hizia – Chabname Zariab – Frankrike
Horacio – Caroline Cherrier – Frankrike
IEVA – Vytautas Plukas og Domas Petronis – Litauen
Inflorescence – Nicolaas Schmidt – Tyskland
La caída del vencejo – Gonzalo Quincoces – Spania
Labor Of Love – Sylvia Schedelbauer – Tyskland
Lemongrass girl – Pom Bunsermvicha – Thailand
Life on the Horn – Mo Harawe – Østerrike/Somalia
Microcassette: The Smallest Cassette I’ve ever seen – Igor Bezinovic og Ivana Pipal – Kroatia
Motorway 65 – Evi Kalogiropoulou – Hellas
My Fat Arse and I – Yelyzaveta Pysmak – Polen
Nenad – Mladen Bundalo – Belgia
NHA MILA – Denise Fernandes – Portugal
Nights and Days In July – Jana Bringlöv Ekspong – Sverige
Nuevo Rico – Kristian Mercado – USA
Reconstruction – Pia Andell – Finland
Rocks and Crows – Anne Thorens – Sveits
Sisters – Katarina Rešek (Kukla) – Slovenia
The Criminals – Serhat Karaaslan – Tyrkia
The Dream – Santiago Sánchez – Colombia
The Letter Room – Elvira Lind – USA
The Night Train – Jerry Carlsson – Sverige
The Shift – Laura Carreira – UK
The Strange – Oriol Guanyabens Pous – Spania
The Void of Maws – Mauricio Maldonado – Colombia
Tremendous Cream – Aleksej Dmitriev -Russland
Trona Pinnacles – Mathilde Parquet – Frankrike
URSULA – Eduardo Brito – Portugal
What We Don’t Know About Mariam – Morad Mostafa – Egypt

Anbefalt for deg

Om skribenten: Gunnar Andreassen

Forfatter og tidl. redaktør i Aftenmagasinet, Nordlandsposten.no og Ranaposten.no. Journalist og skribent i Bodøposten.no samt andre nyhetssider og blogger.