I morgen, fredag 5. desember har en helt spesiell dokumentarfilm premiere. 20 kinoer over store deler av landet setter opp Bodø/Glimt-filmen «Nord mot verden».
– Jeg må innrømme at jeg ble meget rørt. Faktisk ved flere anledninger, undervegs i filmen. «Nord mot verden» forteller en fantastisk historie, ikke bare om fotball, men om hele Nord-Norge og folkeslaget her. Og om den kampen de som kom før meg har hatt for å bli akseptert i sitt eget land, uttalte en begeistret Patrick Berg etter å ha sett førpremieren på filmen om Bodø/Glimts sin 50-årige reise fra cupseier i 1975 og fram til Champions League-deltagelse i 2025.
– Det er vanskelig å trekke fram ett høydepunkt i filmen, for det er så mange. Men det å se hva cupseieren betydde for en hel landsdel i 75, det er det vanskelig å overgå. Jeg har sett kampen fra Ullevål på DVD, Men det å få se alt rundt var stort, sier Patrick Berg.
Fredag 5. desember har filmen premiere på mange nord-norske kinoer, men også på Colosseum i Oslo og på flere kinoer i Trondheim.