Satser på Lofoten-sjøgress

pressenytt

De vil bygge en arktisk undervannshage på Flakstadøya. Nå får Lofoten Seaweed Company 500 000 kroner fra DOGA for å sette i gang et innovasjonsprosjekt med brukerne på laget.

Støtten fra Design og arkitektur Norge (DOGA) sørger for at brukernes behov settes i sentrum, noe som øker sjansen for at innovasjonsprosjektet i Lofoten lykkes.

– Støtten fra DOGA gir bedrifter mulighet til å utforske nye ideer sammen med brukerne. Dette kan bidra til lønnsomme, fremtidsrettede bedrifter og en bærekraftig omstilling av næringslivet, sier næringsminister Cecilie Myrseth.

Tang og tare er noe av det mest bærekraftige du kan spise. Likevel står sjøgress sjelden på menyen til restauranter, kantiner eller hjemme hos folk flest. Dette planlegger Lofoten Seaweed Company å gjøre noe med.

Les også:  17 hjemmeulykker i Nordland hver dag frem mot jul

I fiskeværet Napp i Flakstad kommune jobber selskapet med å gjøre havets grønnsaker mer tilgjengelige og attraktive både for profesjonelle kokker og i de tusen hjem. Nå ønsker selskapet å skape et sted der man kan utforske, smake og lære om kystens mest bærekraftige og næringsrike råvarer.

Sammen med arkitektkontoret Lala Tøyen vil Lofoten Seaweed transformere et gammelt fiskebruk til et levende visningssenter – en arktisk undervannshage på land. Gjennom medvirkning og design som metode skal prosjektet gi lokalsamfunnet en ny fellesstue, og samtidig sette Napp på kartet.

Målet er å skape en destinasjon som kobler sammen kompetanse, matkultur, turisme og stedsutvikling – lokalt, regionalt og internasjonalt.

Les også:  17 hjemmeulykker i Nordland hver dag frem mot jul

Juryen kaller prosjektet et nytt, strategisk steg på veien mot opplevelsesbasert verdiskaping i Lofoten.

«Prosjektet er tidsriktig og modig, med stor læringsverdi for både marin sektor og reiselivet. Vi ser en evne til å kombinere kunnskapsløft, design og næringsutvikling, og tror på overføringsverdi til andre aktører som ønsker å bygge bro mellom produksjon, opplevelse og bærekraft,» kommenterer juryen.

Totalt deler DOGA ut totalt 12 millioner kroner til designdrevet innovasjon i år. Denne gangen er det 26 prosjekter som får støtte. Pengene er øremerket design, og skal sikre at designkompetanse er involvert gjennom hele innovasjonsprosjektet.

– Når du får med designere helt fra begynnelsen, øker sjansen for at innovasjonsprosjektet treffer riktig. I stedet for å gjette på hva folk vil ha, lager du noe som folk behøver og trenger. Da øker sjansen for at du lykkes med det du satser på, sier Anne Elisabeth Bull, leder for designdrevet innovasjon i DOGA.

Les også:  17 hjemmeulykker i Nordland hver dag frem mot jul

Hun ser noen tydelige trender blant årets 26 utvalgte prosjekter:

– Det er gledelig å se at nesten alle årets prosjekter har en helhetlig tilnærming til bærekraft. Å forstå hvilket avtrykk du setter både på folk, marked og planet, gir ikke bare bedre løsninger, det gir også langsiktig verdi for virksomheten din, sier hun.

Please follow and like us:
Pin Share

Anbefalt for deg

Om skribenten: Gunnar Andreassen

Forfatter og tidl. redaktør i Aftenmagasinet, Nordlandsposten.no og Ranaposten.no. Journalist og skribent i Bodøposten.no samt andre nyhetssider og blogger.