Bodø-forfatter med ny praktbok

museumsforlaget

Reportasjemagasinet «Aktuell» kom ut for første gang frigjøringssommeren 1945, og gikk inn i 1974. Der kunne man lese om livet i ei tid med gjenoppbygging, vekst og modernisering.

Folk i Norge håpte på velstand, og mange drømte om ei folkevogn og ferie på Mallorca. Med røttene plantet i arbeiderbevegelsen ble «Aktuell» et kvalitetsalternativ til de tradisjonelle ukebladene. 

I boka «Øyeblikk med Aktuell» ser tidligere NRK-journalist og forfatter Bjørn Tore Pedersen på reportasjer som har gjort inntrykk, og som framkaller minner, glede og forundring.

Les også:  LESERINNLEGG: Nå kommer endelig sannheten om UNRWA frem

Bildene i boka er blant de beste som er tatt av norske pressefotografer.

Please follow and like us:
Pin Share

Anbefalt for deg

Om skribenten: Gunnar Andreassen

Forfatter og tidl. redaktør i Aftenmagasinet, Nordlandsposten.no og Ranaposten.no. Journalist og skribent i Bodøposten.no samt andre nyhetssider og blogger.